Kanser Bilgileri

Kanser, Cancer, Kanser Bilgileri, Kanser Nedir, Kanser Nasıl Oluşur, Tümör, Neoplazi, Kanser Taraması, Meme Kanseri, Akciğer Kanseri, Kolon Kanseri, CA, Beyin Tümörü, Grade, Kanser Evrelendirmesi, Kanser Tedavisi, Kemoterapi, Radyoterapi, Işın tedavisi, Sigara, Radyasyon, Onkoloji, Lösemi, Kan Kanseri, Kitle, Lipom, Sarkom, Adenom, Karsinom, Miyom, Myom, Leiomyom, Metastaz, Pankreas Kanseri, Bitkisel Tedaviler, Bitkisel Kanser Tedavisi, Carctol, Kist, Over Kisti, Doğal Tedaviler

25 Aralık 2006

Kalın bağırsak kanseri

Kalın bağırsak kanseri veya kolorektal kanser kalın bağırsak, rektum ve apandiste görülen kanserli büyümeleri kapsar. Batı dünyasında en sık rastlana üçüncü kanser tipi ve olüme yol açan kanserler arasında ikinci sıradadır. Çoğunlukla kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkar.
Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülmesine karşın, hastaların % 90'ından fazlası, kırk yaş ve üzerindedir. Bu yaştan itibaren her on yılda risk yaklaşık iki katına çıkar. Ailesinde kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak polipi bulunanlar ve ülseratif kolit hastalığı olanlarda risk artar.
Polipler ve kanserin erken aşamaları, genellikle belirti vermezler. Bu yüzden kırk yaşından itibaren mutlaka, rektal muayene, sigmoidoskopi ve dışkıda gizli kan testi yapılmalıdır.
Rektal muayene, yani makattan parmakla yapılan muayene ile kalın bağırsak poliplerinin en az % 80'ine tanı konulabilir. Sigmoidoskopi uygulamasında, özel alet ile makattan rektum bölgesine girilir ve ışık kaynağı yardımıyla bölge ayrıntılı olarak incelenir. Dışkıda gizli kan testi, belirti vermeyen ve sinsice kanama yapan poliplerin tanınmasında kullanılır.
Erken dönemde tanı koyulan kanserlerde iyileşme oranı % 80-90 arasındadır. Selim tabiatlı poliplerin, yani et parçalarının zamanla kanserleşmesiyle oluşan kalınbağırsak kanserinin önlenmesi için, poliplerin kanserleşmeden tanınması ve cerrahi yöntemlerle çıkarılması gerekmektedir.

Kalın bağırsak kanserinin sık görülen belirtileri :

*Makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi (kabızlık veya ishal)
*Karın ağrısı
*Karında kitle
*Kilo kaybı

Video izle rüya tabirleri sohbet Nokta Oyun Pagerank Checher Vidyo Seyret Doktorlar Dizisi Merve Sevi Yasemin Ergene BebegŸim Dizisi Macolar Dizisi Kanser Bilgileri Kurtlar Vadisi Terör Foto Duzenle! Kurtlar Vadisi Barbie Oyunları Turkey Web Portal